Alla inlägg den 20 maj 2011
Denna vecka har gått jättefort....Görild har jag träffat ett par ggr..men Leif har varit med så Kalle Kula fått sina licenser..i dag drar Görild vidare till LC..vi önskar dom Lycka till..på vägen...dom har gjort ett jättejobb....................
Träffade lilla Hedda med matte (Kalle Kulas lilla dotter)..en mycket prydlig valp...och väldigt social..kul att ha henne på behörigt avstånd!
Janne och Sofi tränade Hanna med H genom öppen bur ...inga som helst problem..hon sprang över kortdistans på 20,40
Hanna har nyss löpt klart och skall nu skolas in på rundbanan..hon verkar lika lätt lärd som sina kullsyskon..
Hanna har varit skadad tidigare med lång rehabilitering..men mycket tack vare Lisa och Anders ..jättejobb.. ser hon nu jättefin ut ....tror inte att någon skadad hund skulle haft bättre förutsättningar ..tack Anders och Lisa för allt jobb och all energi ni har lagt ned!
För att vara på den säkra sidan hur man på bästa sätt tränar och sköter om Hanna även i fortsättningen så skall hon få göra ett återbesök hos Stefan på ReDog........
Tävlingarna i helgen på rundbanan blir ett eldorado med whippets hela 38 st är anmälda i olika klasser ..även här får ju alla hundar springa efter sin förmåga..och uppskattas lika mycket vilken klass de än är i....
vill trycka på detta eftersom det hela tiden pratas om att WR är demokratiskt och rättvist..även på rundbana är det så!
Själva skulle vi ju inte anmäla DS En Stor Stark denna gång....men nu är han med i alla fall..
skall skriva in lottningarna ..men just nu är solen mer tilldragande än datorn..
UT I SOLEN!
kl är 17.40
vilken dag ..idel solsken
här kommer lottningen till söndagens rundbanetävlingmed start kl 13.00
lopp 1 supersprint
1.DS-Form
2.Baghera
3.El Chutney
4.Qowboy
5.Ivahoe
6.vakant
Först ut!
Lopp 2 295 m klass 3
1.DJ -Kristina Kanel
2.DJ-Vargtass
3.Uma
4.Wiio
5.Moon Quake Shake
Många debutanter..kan bli en sådan som drar längsta strået!
Lopp 4 295 m klass 1
1.Brian Adams
2.DS- En Stor Stark
3.Mr Sunsapote
4.DS-Leffe Blond
5.Banana Split
6.Virana
tufft lopp ..ingen given vinnare!
Lopp 6 295m Dalarace klass 4-5
1.Bina
2.Bruno
3.Cafe´Noisette
4.DS- Häxöl
5 DS-Blåkulla
6.Rumba
alla kan överraska!
Lopp 7 295 m klass 2 Veteranklass
1.Umberto
2.Ultra
3.Unikum
4.Utha Kid
ett rent syskonlopp
Lopp 8 295m klass2
1.DS-Starkodder
2.Classic
3.Viggen
4.Mr Challinger
5.DJ-Black Jack
6.Vitesse
Svårt lopp..många har tiderna som behövs för en vinnande plats...
Vilken chans har våra egna hundar då??
Ja,DJ-Black Jack fick inte någon önskebox..drar gärna intill rail..och gärna bakom hundarna..förlorar självklart tid ..men vi hoppas på en bra start!
DJ Black Jack gör sin tävlingsdebut liksom kullsyskonen Kristina Kanel och Vargtass.
DS-En Stor Stark har tränat mer än godkänt..och möter som vanligt eliten.
DS Häxöl..kan gå bra i detta gäng..vi får se!
Lycka till alla Emmalines hundar..på söndag!!!!!
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
7 | 8 | |||
9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
|||
16 |
17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
|||
30 | 31 | ||||||||
|